Logo DAV
Logo OEAV
Logo AVS
Try Pro 30 days for free Community
Choose a language
Start Routes מהסטף לעין כרם
Plan a route here Copy route
Hiking trail recommended route

מהסטף לעין כרם

Hiking trail · Yerushalayim (Jerusalem)
Logo data.gov.il
Responsible for this content
data.gov.il Verified partner 
 • הסטף
  הסטף
  Photo: Dror Feitelson, CC BY, https://commons.wikimedia.org
m 700 650 600 550 500 450 5 4 3 2 1 km סטף מעיין עין חנדק
קטע שביל זה מביא את המטיילים אל נופי הרי ירושלים. תמצאו בו שרידי טרסות קדומות ומעיינות קטנים, ולידם נופי חורש טבעי ויערות נטע אדם. רשות הטבע והגנים מטפחת את סביבות השביל ומזמינה אתכם ליהנות ממנו.
easy
Distance 5.5 km
1:41 h
147 m
105 m
640 m
493 m

מוקדי העניין המרכזיים:

 • חקלאות הררית מסורתית
 • מעיינות נקבה
 • חורש ים-תיכוני
 • אתרי עין כרם
 • טרסה ענקית ליד עין חנדק
 • תצפיות נוף: תצפית על עין כרם.

פעילות רשות הטבע והגנים לשיפור השירות למבקרים:

הרשות תכננה את שביל ירושלים וסימנה אותו.

רקע:

שביל ירושלים הוא מסלול הליכה באורך כ-39 ק״מ. השביל משלים את הקטע החסר של שביל ישראל, המדלג על הבירה. תחילתו בעין חנדק, משם הוא עולה לעין כרם ולהר הרצל, חוצה את בית הכרם, מקיף את העיר העתיקה וחוזר מערבה לסטף דרך ליפתא, עמק הארזים והר חרת. כמעט מעגל מלא. שביל ירושלים מסומן בצבעים כחול-זהב-כחול ולעתים נוסף לסימון גם ציור האריה - סמלה של ירושלים. מחוץ לעיר השביל משתלב בסימון השבילים בשטח. הקטע מסטף לעין חנדק הוא חלק משביל ירושלים.


לצפייה בתיאור מפורט של המסלול יש ללחוץ על הטאב ״תיאור המסלול״.

Profile picture of רשות הטבע והגנים
Author
רשות הטבע והגנים
Update: January 22, 2020
Difficulty
easy
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
640 m
Lowest point
493 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Dirt road 21.32%Forested/wild trail 43.76%Path 15.19%Road 9.77%Unknown 9.94%
Dirt road
1.2 km
Forested/wild trail
2.4 km
Path
0.8 km
Road
0.5 km
Unknown
0.6 km
Show elevation profile

Safety information

היזהרו בחציית כביש 396 לפני עין כרם

Start

הסטף, הרי ירושלים (597 m)
Coordinates:
DD
31.770350, 35.127259
DMS
31°46'13.3"N 35°07'38.1"E
UTM
36R 701451 3516950
w3w 
///dripped.circular.useful
Show on Map

Destination

עין כרם, ירושלים

Turn-by-turn directions

מסטף לעין חנדק: יוצאים מרחבת החניה העליונה של אתר הסטף, סמוך לבית הקפה, וצועדים בעקבות שביל ישראל. יורדים בגרם מדרגות קצר וכ-100 מ' אחריו מגיעים לתחנת המידע של שביל ישראל. מכאן יש לעקוב אחר סימוני שביל ישראל (וסימון שבילים ירוק). השביל יורד בין טרסות של עצי זית ושקד. בחלקו הגבוה נגלים למטיילים נופי רכס עמינדב, נחל שורק, מנזר יוחנן במדבר, מושב אבן ספיר ובית חולים הדסה עין כרם. במצוקים הקטנים ליד השביל פעורות מערות קטנות שקירות אבן חוסמים את פתחיהן. מערות אלו שימשו בעבר מחסנים של תושבי הכפר הערבי סטאף. השביל יורד לעין סטף ולברכת האגירה היפה שלו, האוספת את זרזיף מי המעיין שזורם אליו. אפשר לעלות למדרגת הסלע שמעל הברכה, להיכנס לנקבת המעיין ולצאת מהפתח הנגדי, ליד הברכה. הרפתקה זו מומלצת לצעירים ולצעירים בנפשם המוכנים להזדחל בנקבה הצרה ולהרטיב מעט את הרגליים.
שביל ישראל עובר בין בוסתנים ויורד בגרם מדרגות ארוך לרחבת החניה התחתונה של הסטף. ברחבה פונים שמאלה לדרך עפר שמשולבת בה דרך סלולה משובשת. בראשית הקיץ, עד יוני, פורחים כאן שיחים גדולים של ורד הכלב ואחירותם החורש, ולידם פרחיו העדינים של לוע הארי הגדול. בנקודת המפגש עם שביל מסומן בצבע שחור, ליד חורשת אורנים, עוזב שביל ישראל את נחל שורק ונכנס לחורש טבעי קטנטן. מיד אחריו השביל מנצל גשרון ועובר בבטחה מתחת לכביש עין כרם-בר גיורא (כביש 386). מכאן השביל עולה בוואדי יוסוף ומוליך לטרסה אדירה בנויה אבני ענק, המזכירות את אבני הכותל המערבי. לפי מקומה סביר שהטרסה היא חלק ממערכת חקלאות שלחין קדומה שניזונה ממי עין חנדק, הנובע כ-400 מ' במעלה הנחל, אולם גודלה מרמז שהייתה אולי אתר בנייה ממלכתי ולאו דווקא מדרגת שלחין. מכאן מטפסים על מדרגות סלע קטנות בגדת הנחל. תעלה קטנה צמודה לשמאל השביל הובילה בעבר את מי עין חנדק לחלקות השלחין שבערוץ. חיש קל מגיעים לחפיר גדול בסלע, ובתוכו פעורים פתחיהן של שתי נקבות. זה עין חנדק, מהמעיינות היפים בהרי ירושלים. מי עין חנדק זורמים משתי הנקבות לברכת איגום גדולה, חפורה בסלע. הנקבה הדרומית ארוכה מן המזרחית. היא אוספת מים משני סעיפים שנפגשים ליד סכר קטן. הסכר מעלה את מפלס המים וכך מתאפשר המשך זרימתם בכוח הכובד אל ברכת האיגום. הכניסה לנקבה זו צרה מאוד. הנקבה המזרחית היא חיבור של שתי נקבות הקשורות זו בזו. אורך האחת הוא 17 מ' ואורך הנקבה המסתעפת ממנה הוא 31 מ'. הנקבות חשוכות לגמרי וגובה המים בהן עשוי להגיע ל-1.20 מ'. בנקבות אין שום אמצעי בטיחות או סימונים, והנכנס לתוכן עושה זאת על אחריותו בלבד.

מעין חנדק למעיין מרים: בעין חנדק נוטשים את שביל ישראל והולכים על פי שלטי שביל ירושלים (סימון כחול-זהב-כחול). השביל עולה מהמעיין בדרך הסלולה. קטע זה של השביל משתלב במערך שבילי הדסה, שהקרן הקיימת סייעה בהקמתם. במקום שהדרך הסלולה מתעקלת ימינה, שביל ירושלים עוזב אותה וממשיך בדרך עפר שחלקה סלול באבנים (דרך סולינג). בהמשך הדרך בשמאלה נראים שרידים מובהקים של שומרה – מבנה אבן קטן שבעבר שימש את החקלאים בעונה החקלאית הבוערת. בוני שומרה זו נהנו מנופם המרהיב של הר חרת ושל הר צובה מולו. במדרון התלול היורד לעמק נחל שורק נגלות עוד שומרות ומדרגות חקלאיות יפהפיות. במרחק קצר מכאן שביל ירושלים עוזב את הדרך הסלולה ועולה ימינה במדרגות עץ מעל טרסות עזובות. עד מהרה מגיעים לכביש המוביל לבית חולים הדסה עין כרם. כאן המשימה היא לחצות את כביש 396 הסואן בזהירות רבה. השביל ממשיך מכאן בדרך עפר שמאלה (שער ברזל ירוק חוסם את הדרך על שם היידי שטרנבך. הדרך הפתוחה מסומנת בסימון שבילים כחול). שביל ירושלים עובר עתה ביער אורנים. השביל מאגף את בית חולים הדסה משמאלו. יופיו של קטע שביל זה הוא התצפית המרהיבה ממנו על עין כרם, על מנזריה ועל כנסיותיה. מפגש השביל בדרך סלולה מבשר שהגענו לפאתי עין כרם. כאן פונים ימינה וחולפים על פני כנסיית הביקור המפורסמת. לפי המסורת הנוצרית במקום זה ביקרה מרים, אמו של ישו, את אלישבע, אמו של יוחנן המטביל, והכנסייה מנציחה ביקור זה. מכאן קצרה הדרך למעיין עין כרם. נביעת המעיין פורצת מתוך נקרה חצובה וכאן, למרגלות מבנה המסגד של הכפר הישן, מסתיים הטיול.

Note


all notes on protected areas

Getting there

איך מגיעים לסטף?

לבאים ממערב: מכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) פונים דרומה במחלף הראל, עוברים דרך מעוז ציון וממשיכים לכיכר הסטף (צומת הר איתן). מהכיכר יוצא כביש סלול לחניוני הסטף. אפשר להגיע לכיכר הסטף גם בכביש 395 מצומת אשתאול. לבאים מירושלים: כביש 395 מעין כרם לכיכר הסטף.

איך מגיעים לעין כרם?

מירושלים: בהר הרצל פונים מערבה וגולשים לעין כרם. ממערב: מכביש 395 פונים שמאלה במעגל התנועה של צומת כרם. נקודת הסיום היא במעיין מרים, רחוב המעיין, עין כרם.

Coordinates

DD
31.770350, 35.127259
DMS
31°46'13.3"N 35°07'38.1"E
UTM
36R 701451 3516950
w3w 
///dripped.circular.useful
Show on Map
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

נעליים, כובע, מים. לנכנסים לנקבת עין חנדק: פנס, נעליים להליכה במים.

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
easy
Distance
5.5 km
Duration
1:41 h
Ascent
147 m
Descent
105 m
Highest point
640 m
Lowest point
493 m
Scenic Refreshment stops available Cultural/historical interest Geological highlights Botanical highlights Linear route Flora and fauna

Statistics

 • My Map
 • Content
 • Show images Hide images
Features
2D 3D
Maps and trails
 • 2 Waypoints
 • 2 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view